Tornado ognia

Ogniste tornada to rzadko spotykane, ale niezwykle spektakularne zjawisko. Te potężne wiry powietrza, pełne płomieni i gorącego powietrza, mogą powodować poważne szkody i zniszczenia. W artykule przyjrzymy się bliżej temu fenomenowi, poznamy jego przyczyny powstawania oraz dowiemy się jakie są największe zagrożenia związane z ognistymi tornadami.

Czym jest tornado ognia?

Tornado ognia to rzadki rodzaj tornado, którego kolumna powietrza jest wypełniona gorącym powietrzem i płomieniami. Mogą one powstawać podczas pożarów lasów lub innych dużych pożarów, gdzie gorące powietrze jest unoszone przez kolumnę powietrza tworzącą tornado. Są one bardzo niebezpieczne i mogą spowodować poważne szkody.

Według Wikipedii:

Ognisty wir, ognisty diabeł lub ogniste tornado – określenie bardzo rzadkiego zjawiska atmosferycznego polegającego na unoszeniu przez silne prądy powietrzne słupa ognia. Tornada z płomieni powstają gdy temperatura nagrzanej przez pożar ziemi jest skrajnie różna od temperatury powietrza.

Zdjęcie przedstawiające wypełnione ogniem tornado, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ognisty_wir#/media/Plik:Fire-whirl.jpg

Tornada ognia mogą osiągać imponujące wysokości i przemieszczać się z ogromną prędkością. Wirujące płomienie tej skali potrafią zrywać drzewa z korzeniami oraz zniszczyć budynki, przy okazji doprowadzając do ich całkowitego zniszczenia przez ogień.

Zjawisko to zostało po raz pierwszy zweryfikowane podczas pożarów buszu w Canberze w 2003 roku i od tego czasu zostało zweryfikowane w Carr Fire w Kalifornii w 2018 roku i Loyalton Fire w Kalifornii i Nevadzie w 2020 roku.

Film w którym możemy zobaczyć ogniste tornado

Występowanie ognistych tornad w historii – przykłady

​​Podczas pożaru Peshtigo w 1871 r. społeczność Williamsonville w stanie Wisconsin została spalona przez wir ognia; obszar, na którym kiedyś stał Williamsonville, to teraz Tornado Memorial County Park.

W 1923 roku, trzęsienie ziemi w Wielkim Kanto w Japonii spowodowało burzę ogniową, która zniszczyła duże miasto. W wyniku tego zjawiska powstał gigantyczny wir ognia, który zabił około 38 000 osób w regionie Hifukusho-Ato w Tokio. W parku Yokoamichō w tokijskiej dzielnicy Sumida, znajduje się pomnik upamiętniający ofiary zabitych tam ludzi przez ogromne uderzenie ognia niesionego wiatrem.

W roku 2003, podczas pożarów buszu w Canberze w Australii, zanotowano niezwykle intensywny wir ognia. Prędkość wiatrów poziomych osiągała 260 km/h, a prędkość wiatrów pionowych 150 km/h. Efektem było rozgorzenie o powierzchni 120 ha w zaledwie 0,04 sekundy. To był pierwszy znany przypadek takiego wira ognia w Australii, który został zakwalifikowany jako EF3 w rozszerzonej skali Fujity.

Wir ognia, podobno o nietypowych rozmiarach jak na pożary w Nowej Zelandii, powstał trzeciego dnia pożarów w Port Hills w Christchurch w 2017 roku . Piloci oszacowali, że kolumna ognia ma wysokość 100 m (330 stóp).

Ogniste tornado w pop-kulturze

Fire Twister (tytuł filmu w Polsce: Ogniste Tornado) to amerykańsko-kanadyjski niskobudżetowy film akcji – przygodowy – katastroficzny – science-fiction z 2015 roku w reżyserii George’a Erschbamera. Film otrzymał słabe oceny ze względu na słabą jakość produkcji.

Oceń ten artykuł
Redakcja Radary.info

Redakcja Radary.info to zespół entuzjastów meteorologii, którzy łączą pasję z profesjonalizmem, aby dostarczać rzetelne informacje o pogodzie i zjawiskach atmosferycznych. Ich misją jest demokratyzacja dostępu do aktualnych danych pogodowych, podnosząc świadomość na temat wpływu zjawisk meteorologicznych na codzienne życie.

Dodaj komentarz