Aktualne zdjęcie z biometeorologiczną oceną pogody prognozowanej pochodzi z serwisu biometeo.imgw.pl

Zaktualizowano: 23.04.2024 17:44

Biomet dzisiaj

Bardzo wiele osób czuje się źle, gdy następuje gwałtowna zmiana pogody. Wbrew pozorom, nie jest to przesada, czy złudzenie, a rzeczywiste zjawisko zwane meteoropatią, lub też meteopatią. Bardzo duży wpływ na jego wystąpienie ma aktualny biomet. Dziś wyjaśnimy to pojęcie i wytłumaczymy, na czym biomet właściwie polega. 

Biomet na dziś – jak sprawdzić

Na początku warto zaznaczyć, że każdy z nas w dowolnej chwili może sprawdzić, jak kształtuje się dzisiejszy biomet, czyli warunki biometeorologiczne. Informacji takiej dostarcza większość telewizyjnych serwisów pogodowych (prognoza pogody) – o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z internetowego naszego portalu na którym znajdziesz mapy biometeorologiczne dla Polski. W dowolnej chwili możesz sprawdzić, jak aktualnie prezentuje się biomet dla Polski i czy w najbliższym czasie przewidywane są jakiekolwiek zmiany. Oprócz aktualnych danych znajdziesz także prognozę biometeorologiczną na kolejny dzień.

Mapa biometeo i – pogoda dla meteopatów

Informacji oraz map biometeorologicznych dostarcza w internecie między innymi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, czyli oficjalny państwowy instytut badawczy. Co ważne – wszelkie dane dostępne są w pełni za darmo. Osoby pragnące sprawdzić aktualne dane biometeorologiczne dla Polski nie muszą uiszczać ani jednorazowej opłaty, ani korzystać z odnawialnej subskrypcji. 

Co to jest biomet? 

Biomet to potocznie przyjęty skrót nazwy “warunki biometeorologiczne” / “warunki biometeo”. Podzielić go można na trzy kategorie – korzystny, obojętny oraz negatywny. Klasyfikacji tej dokonuje się na podstawie wpływu, jaki dany biomet będzie miał na ludzkie organizmy (w szczególności meteoropatów). Oczywiście, najbardziej niepożądanym stanem jest biomet niekorzystny, jako, że może on mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Biomet zmienia się wraz ze zmianami w pogodzie. Warunki biometeorologiczne będą zatem obojętne wtedy, gdy w pogodzie do żadnych nagłych zmian nie dojdzie – a zarówno wartości temperatury, opadów, ciśnienia atmosferycznego czy nasłonecznienia przyjmą wartości średnie.

Jak biomet wpływa na samopoczucie?

Warunki biometeorologiczne będą miały wpływ na nasze samopoczucie przede wszystkim wtedy, gdy jest on niekorzystny. Może to doprowadzić do występowania dolegliwości zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. Meteoropaci mogą wówczas odczuwać wyraźne pogorszenie samopoczucia i zmagać się z osłabieniem, nadmiernym zmęczeniem, bólem głowy lub też wręcz przeciwnie – odczuwać niezrozumiałe rozdrażnienie. U wielu osób występują także bóle kości, stawów, a także głowy o różnym natężeniu (często silnym). 

Objawy powodowane przez negatywny biomet mogą różnić się w zależności od osoby, jednak najsilniej dotykają starszych oraz przewlekle chorych. U tej ostatniej grupy dojść może nawet do wahań ciśnienia tętniczego, ataków duszności, zaostrzenia objawów astmy, czy też zawału serca. Osoby przewlekle chore nie powinny więc lekceważyć negatywnego wpływu biometu na swoje zdrowie. 

Co to znaczy, że biomet jest niekorzystny?

Niekorzystny biomet to sytuacja, w której warunki biometeorologiczne w negatywny sposób wpływają na organizm ludzki. W razie wystąpienia negatywnego biometu odczuwać możemy wiele nieprzyjemnych objawów – warto jednak zaznaczyć, że sam w sobie nie jest on chorobą. Jest to zjawisko wprost związane z aktualną sytuacją pogodową, które unormuje się najprawdopodobniej wtedy, gdy ustąpią warunki pogodowe mające negatywny wpływ na nasz organizm. 

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Na co wpływa Biomet?

Biomet może wpłynąć zarówno na nasze samopoczucie psychiczne, jak i powodować szereg objawów fizycznych. Negatywne warunki biometeorologiczne mogą też doprowadzić do zaostrzenia objawów niektórych chorób przewlekłych.

Co oznacza że biomet jest niekorzystny?

Negatywny biomet występuje wtedy, gdy warunki biometeorologiczne mają niekorzystny wpływ na ludzki organizm. Osoby odczuwające nadwrażliwe reakcje organizmu na zmieniającą się pogodę nazywa się meteoropatami, lub meteopatami. Według danych IMGW objawy niekorzystnego biometui odczuwać może do 60-70% Polaków.

Jak radzić sobie z Meteopatią?

Dobrym sposobem przeciwdziałania objawom meteopatii jest ruch i aktywność fizyczna. Warto także stosować bogatą w składniki odżywcze i urozmaiconą dietę. Zalecane są także zioła, jak np. Dziurawiec (poprawia nastrój i działa antydepresyjnie), melisa (uspokaja), czy też żeń-szeń (dodaje energii).

Blog pogodowy