Zaktualizowano: 25.04.2024 20:15

Temperatura wody w Bałtyku dzisiaj

Dowiedz się jak skorzystać z powyższej aktualnej mapy temperatury wody w Bałtyku. Sprawdź informacje na temat temperatury i jakości wody w morzu Bałtyckim.

Jak sprawdzić aktualną temperaturę wody w Morzu Bałtyckim?

Aktualną temperaturę wody w Morzu Bałtyckim sprawdzimy online dzięki mapkom online takim jak na naszej stronie. To jak ciepła, bądź zimna jest woda w Bałtyku często różni się od miejsca, tak więc dobra mapa ma możliwość sprawdzenia temperatury wody w znanych miejscowościach jak Świebodzin, Hel, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Gdynia, Władysławowo, Gdańsk, Sopot, Mielno, Łeba itd. Warto pamiętać o tym, że odczuwalna temperatura wody w morzu, a więc to co wpłynie na naszą reakcję na zetknięcie z Bałtykiem, zależna jest również od temperatury i wilgotności powietrza oraz siły wiatru i opadów. 

Jaka jest średnia temperatura wody w Morzu Bałtyckim?

Średnia temperatura wody w Bałtyku latem wynosi ok. 18.5°C, natomiast w miesiącach zimowych przekracza o parę Stopni Celsjusza 0. Średnia roczna temperatura Morza Bałtyckiego w Polsce wynosi ok. 11°C. Natomiast średnia temperatura dla wszystkich wód Bałtyku będzie nieco niższa. W Bałtyku generalnie tym zimniej im dalej na północ, a należy pamiętać, że do naszego akwenu należy również Zatoka Botnicka, której wody płynące między Szwecją, a Finlandią osiągają średnią roczną temperaturę poniżej 8°C. Morze Bałtyckie nie jest co prawda tak ciepłe jak Morze Śródziemne, ale nie jest też tak zimne jak Morze Norweskie.

Przeciętną temperaturę wody Morza Bałtyckiego można sklasyfikować również ze względu na miejscowości, w których jest mierzona. Podczas ostatnich w wakacji, w 2022 roku miejscowością gdzie woda była najcieplejsza był Puck (średnia temperatura 22°C), co spowodowane jest odgrodzeniem od otwartego morza od strony północnej przez Mierzeję Helską. Na medalowej pozycji również stanęłyby ex aequo Łeba i Świnoujście (ze średnią po 20.2°C). Za miasta z nieco zimniejszymi wodami uchodzą Kołobrzeg i Ustka (średnia z wakacji 2022 minimalnie poniżej 18°C).

Dlaczego warto sprawdzać jaka jest temperatura wody?

Na pewno nikt z nas nie chciał by doświadczyć sytuacji w której nastawia się na kołysanie przez kojąco chłodzące fale, a wchodząc do wody doświadcza pilnej potrzeby ucieczki do ciepłych krajów. Aby uniknąć tej nieprzyjemności warto wcześniej dowiedzieć się czy w Bałtyku jest ciepła woda. Jasne, że jest to skorelowane z temperaturą powietrza. Jeśli latem nad morzem już przez dłuższy czas utrzymuje się ponad 30°C śmiało można zakładać, że woda jest ogrzana – wtedy kąpiel okaże się prawdziwą radością.

Niekiedy może okazać się, że woda jest… za ciepła. Tak, jest to możliwe, a co ciekawe co raz częściej spotykane, w związku z rosnącą popularnością tzw. morsowania. Za optymalną do morsowania wodę uznaje się, gdy jej temperatura wynosi między 8 a 12°C (choć niektórzy morsują również w temperaturze minimalnie powyżej 0°C, a więc takiej jaką jest średnia temperatura Bałtyku zimą).

Wiedza o temperaturze wody ważna jest również dla wędkarzy. Na każdym straganie z rybami oczywistym faktem jest, że aktywność ryb i temperatura wody to nierozłącznie powiązane ze sobą sprawy. Dobrze poinformowany w kwestii temperatury wody wędkarz będzie wiedział jakie ryby upoluje z większym prawdopodobieństwem i jakie dobrać przynęty. W dodatku na ryby polują również m.in. ptaki, tak więc częstsza obecność danego gatunku ryb wiąże się z wzrostem poszczególnych rodzajów ptactwa, co stwarza okazję do obserwacji dla ornitologów. Świadomość temperatury może zatem bezpośrednio przełożyć się na sukces w wielu dziedzinach życia.

Jakość wody w Morzu Bałtyckim

Warto pamiętać, że wpływ na czystość wody ma między innymi jej zasolenie, które procentowo w Bałtyku nie jest szczególnie wysokie na tle np. Morza Śródziemnego. Do tego dochodzi piaszczyste dno, które sprawia, że woda jest bardziej mętna niż w przypadku dna kamiennego. Niestety, w Bałtyku występuje sporo glonów, a także sinice, przez które niejednokrotnie zamyka się nadmorskie plaże. Morze Bałtyckie dotyka również eutrofizacja. Jednak podczas sezonu każdego dnia na strzeżonych przez ratowników plażach sprawdza się wody pod względem ich zdatności do kąpieli. Ocena najczęściej jest pozytywna.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Czy Morze Bałtyckie jest ciepłe?

Morze Bałtyckie od strony Polski cechuje się średnią roczną temperaturą w wysokości ok. 11°C. W sezonie letnim jest to ok. 18.5°C. Jeśli porównamy Bałtyk do Morza Śródziemnego, albo do Morza Czarnego to okaże się, że Morze Bałtyckie ciepłe nie jest. Jednak stawiając obok Bałtyku Morze Norweskie, czy Morze Grenlandzkie to Bałtyk sytuuje się jako morze ciepłe. Warto również pamiętać, że Bałtyk charakteryzuje się różnicą w szerokości geograficznej na tyle znaczną w kwestii temperatury, że woda u wybrzeży Polski jest cieplejsza średnio o parę stopni od wody w północnej części Morza Bałtyckiego.

Dlaczego woda w Bałtyku jest zimna?

Na temperaturę wody w morzu wpływają głównie temperatura powietrza, prądy morskie, głębokość zbiornika, wiatr oraz rodzaj wybrzeża. Wpływ na ochłodzenie wody powierzchniowej ma wschodni wiatr, który wynosi na powierzchnię nieogrzaną wodę z morskiego dna. Woda w Bałtyku jest mniej ciepła od tej z mórz położonych bliżej równika, jednak jej temperatura w miesiącach letnich wynosi ponad 20°C, co pozwala na satysfakcjonującą kąpiel.

Temperatura wody w miejscowościach nad Bałtykiem i w zatokach

Blog pogodowy