Zaktualizowano: 12.10.2024 09:32

IMGW ostrzeżenia

IMGW, czyli Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, podlega Ministerstwu Infrastruktury. Prowadzi nie tylko pomiary hydrologiczne i meteorologiczne, ale również bacznie je obserwuje. Oznacza to, że to właśnie IMGW systematycznie bada pogodę oraz wysyła ostrzeżenia. IMGW kojarzone jest przede wszystkim z pogodą, ale to tylko jedno z wielu zadań tej instytucji. Bada również jakość zasobów wodnych oraz zanieczyszczenie powietrza, a także ocenia techniczny stan piętrowych budynków. To właśnie ten instytut ostrzega nas też przed niebezpieczeństwami, głównie pogodowymi.

Czym są komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne?

Nadchodzi zima stulecia? A może silny wiatr zagraża przedmiotom na naszym balkonie? IMGW odpowiada za to, abyśmy byli przygotowani na wszelkie zagrożenia ze strony matki natury. Słynne alerty RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, działają przede wszystkim w oparciu o prognozy IMGW. To właśnie dzięki nim co jakiś czas otrzymujemy SMS z informacją o niebezpieczeństwach związanych ze zmianą pogody.

Stopnie ostrzeżeń – co oznaczają?

Stopni ostrzeżeń jest trzy – 1, 2, 3. Jedynka oznacza najniższy stopień zagrożenia i charakteryzuje ją żółty kolor. Informuje o niebezpieczeństwach meteorologicznych, które mogą spowodować straty materialne lub zagrozić życiu. Stopień drugi, wyższy, to kolor pomarańczowy. Tutaj występuje ryzyko dużych strat materialnych oraz zagrożenia życia. Trzeci stopień to kolor czerwony, najwyższy. Tutaj zagrożenie życia wzrasta, a kwota możliwych start materialnych znacznie rośnie.

Stopnie ostrzeżeń – przykład

Pierwszy stopień ostrzeżenia przed silnym wiatrem oznacza, że średnia prędkość wiatru będzie wynosić mniej niż 15m/s, a prędkość wiatru w porywach nie więcej niż 20m/s. Drugi stopień to średnia prędkość wiatru do 20m/s, a w porywach do 25m/s. Najwyższy, czyli trzeci stopień oznacza średnią prędkość do 25m/s, a w porywach do 35m/s.

Pierwszy stopień to ryzyko uszkodzenia budynków lub ich dachów. Możliwe łamanie gałęzi i utrudnienia komunikacyjne.

Drugi stopień ponownie grozi uszkodzeniami budynków oraz wyrywaniem drzew z korzeniami, a także  utrudnieniami komunikacyjnymi. Istnieje również ryzyko uszkodzenia linii napowietrznych.

Trzeci stopień to możliwe uszkodzenia zabudowań i zrywanie dachów. Linie napowietrzne mogą ulec uszkodzeniu. Możliwe spore utrudnienia w komunikacji, a także zagrożenie życia. 

IMGW to instytut, który nie tylko bada pogodę, ale również ostrzega przed stratami materialnymi, zagrożeniu zdrowia, a nawet życia.

Blog pogodowy