Zaktualizowano: 26.04.2024 06:38

Mapa burzowa Polski

Burze w Polsce zdarzają się każdego dnia – zwłaszcza latem, kiedy panuje szczyt sezonu burzowego. Dlatego też warto śledzić burze na ekranie. Uniknie się dzięki temu nie tylko brzydkiej pogody, ale i zagrożenia, jakimi są burze. Z pomocą przychodzą więc mapa burzowa, która jest specjalnie stworzonym serwisem internetowym do śledzenia burz. 

Co to jest mapa burzowa? Jak sprawdzić gdzie jest burza?

Mapa burzowa, często określana również jako radar burz to bardzo przydatne narzędzie. Pozwala bowiem bardzo dokładnie określić, gdzie znajduje się burza – i to w czasie rzeczywistym. To jednak jeszcze nie wszystko. Dobra mapa burz dostarcza bowiem znacznie więcej przydatnych informacji o pogodzie. Taki radar burz potrafi wskazać, gdzie pojawią się również i inne zjawiska atmosferyczne, w tym grzmoty, burze z piorunami, ulewne deszcze, gradobicie itd.

Dlatego też warto stosować radar burzy. Z jego pomocą można przygotować się na burze, która de facto nie tylko może pokrzyżować plany, ale i stwarzać bardzo duże zagrożenie. Co więcej, może ona także wywołać szkody w plonach, ogrodzie lub na działce komunalnej. Aby więc ich uniknąć, zawsze warto zapoznać się z radarem burz, który wskaże, gdzie i kiedy burze dadzą się we znaki najbardziej.

Jak działa mapa burzowa?

Mapy burzowe, jakie można znaleźć na internetowych serwisach to bez wątpienia bardzo użyteczne urządzenie. W dodatku pozwala prognozować burzę, która jest zjawiskiem niezwykle trudnym do prześledzenia. Głównie ze względu na to, że ma ona charakter lokalny i przebiega w dość gwałtowny sposób. Dzięki radarom burz staje się to jednak możliwe.

To, gdzie i kiedy pojawi się burza, zależy od wielu czynników. Biorąc jednak pod uwagę, że burza jest efektem wyładowań atmosferycznych – należy im się bliżej przyjrzeć. Dokonuje się tego za pomocą specjalnych detektorów. Te nieduże urządzenia wyposażone są w sprzężone ze sobą czujniki. To właśnie one są odpowiedzialne za wykrywanie wyładowań atmosferycznych, które towarzyszą burzy. Jak zatem działa taki detektor? Urządzenie to generuje fale, które następnie wysyła do chmury burzowej. Wskutek odbicia się od chmury fale powracają do detektora, po czym urządzenie mierzy długość fali. Na tej podstawie zostaje określona częstotliwość burzy, jej odległość oraz inne parametry.

Następnie na podstawie zebranych przez urządzenie danych powstaje aktualna mapa, która jest graficznym przedstawieniem pomiarów dokonanych detektorem wyładowań atmosferycznych. Wyglądem jest ona zbliżona do mapy prognozy pogodowej – z tą różnicą, że skupia się ona głównie na burzach, choć oczywiście można odczytać z niej również i inne, cenne informacje. Na podstawie utworzonej mapy można określić, gdzie i o której godzinie nastąpi wyładowanie atmosferyczne.

Warto również wspomnieć, że niektóre mapy burzowe korzystają z danych wysyłanych przez sieć detektorów. Pozwala to na uzyskanie jeszcze bardziej dokładnych danych, co do miejsca spodziewanego wyładowania atmosferycznego. W połączeniu z teledetekcją radarową i satelitarną powstaje obraz, który w rzetelny sposób informuje o spodziewanym przebiegu pogody – a w szczególności miejsc występowania burz.

Czy mapa burzowa jest wiarygodna?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, mapa burzowa jest wiarygodnym narzędziem, służącym do wykrywania burz oraz chmur burzowych. Wszystko za sprawą detektora wyładowań, który pozwala na wykonanie dokładnych pomiarów. Oczywiście jednak im więcej detektorów wykorzysta się podczas tworzenia mapy, tym bardziej będzie ona dokładna. Najbardziej zaawansowane systemy pomiarowe, są w stanie określić położenie burzy nawet z dokładnością do kilku metrów. 

Wiarygodność mapy burzowej jest nie tylko owocem przeprowadzonych pomiarów, ale i bardzo dokładnej analizy warunków meteorologicznych, jakie panują lub dopiero co się pojawią na danym obszarze. Warto również uwzględnić, że w trakcie tworzenia mapy burz wykorzystuje się również inne metody pomiarów i obserwacji, w tym m.in. teledetekcję radarową i satelitarną. Technologie te pozwalają na wykonanie dokładnych obliczeń, które następnie są weryfikowane przez synoptyków. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu prawdopodobieństwo dokonania pomyłki zostaje zminimalizowane do zera.

Dla kogo jest mapa burzowa Polski i Europy?

Internetowa mapa burzowa to narzędzie, z którego śmiało może korzystać każdy – nie tylko osoby, które chcą uniknąć burzy, ale i prawdziwi pasjonaci. Istnieje bowiem dość szerokie grono osób, które podążają za wyładowaniami atmosferycznymi. Określani mianem łowców burz, przemieszczają się po całej Polsce w poszukiwaniu najbardziej malowniczych burz z piorunami. Następnie fotografują je lub uwieczniają na filmie – choć są i tacy, którzy jedynie podziwiają ich unikalne piękno.

Niezależnie jednak od przyczyny obserwowania lokalizacji wyładowań atmosferycznych – mapa burz skierowana jest do wszystkich użytkowników. I to bez względu na płeć, czy wiek. Łatwa w użytkowaniu, nie będzie stanowiła problemu w odczytaniu nawet u osób starszych. Dzięki niej każdy, kto ma dostęp do Internetu może w prosty i szybki sposób dowiedzieć się, kiedy na danym obszarze pojawią się chmury burzowe.

Jakie informacje znajdziesz na mapie burz?

Na końcu warto również powiedzieć o tym, jakie jeszcze dane meteorologiczne można odczytać z map burzowych. Jak się bowiem okazuje, można jej używać nie tylko do prognozowania burz z piorunami, ale i deszczu, który bardzo często im towarzyszy. Mapa burz wyglądem przypomina inne mapy meteorologiczne. Można więc z niej śmiało odczytać najważniejsze dane dotyczące aktualnej pogody w Polsce, a nawet i za granicą.

Mapa wyładowań umożliwia nie tylko lokalizację burz, czy opadów deszczu, ale i innych zjawisk atmosferycznych, jakie często towarzyszą burzom. Mowa tu również o śniegu, intensywnych opadach deszczu, silnym wietrze i gradzie, które podobnie jak zjawiska burzowe mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Co więcej, narzędzie to pozwala prześledzić zmiany pogodowe, jakie zachodzą na danym obszarze. W dodatku z wyprzedzeniem, co pozwala uniknąć załamania pogody, lub przygotować się na wypadek deszczu. 

FAQ

Mapa burzowa – co to jest?

Mapa burzowa to bardzo przydatne narzędzie internetowe, które można użyć w celu detekcji burzy. Powstaje ona na podstawie danych zebranych przez detektory w całej Polsce, a następnie przedstawionych na mapie.

Czy mapa burzowa jest dokładna?

Mapa burz powstaje na podstawie danych gromadzonych przez detektory wyładowań atmosferycznych. Urządzenie to pozwala na dokładne określenie lokalizacji burzy. Najbardziej zaawansowane mapy korzystają z kilku detektorów, co pozwala na określenie lokalizacji burzy z dokładnością do kilku metrów.

Jak działa mapa burz?

Mapa burz zostaje wygenerowana na podstawie danych zebranych przez detektory burz. Urządzenie te wysyłają do chmur burzowych fale, a następnie mierzą ich częstotliwość, dzięki czemu można określić jej odległość. W połączeniu z teledetekcją i innymi technologiami, tworzona jest mapa, na której można odczytać lokalizację nadchodzących wyładowań atmosferycznych.

Blog pogodowy