Zaktualizowano: 27.04.2024 06:04

Ciśnienie atmosferyczne dzisiaj

Na powyższej mapie sprawdzisz aktualne dane na temat ciśnienia atmosferycznego w Polsce. Czym jest i jak są wykonywane pomiary? Jak nagłe zmiany ciśnienia powierza wpływają na zdrowie i samopoczucie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Co to jest ciśnienie atmosferyczne?

O ciśnieniu atmosferycznym słyszymy prawie codziennie. Szukając informacji o tym, jaka jest prognozowana pogoda na najbliższe dni, często spotykamy się również z wartością ciśnienia atmosferycznego podaną w hektopaskalach (hPa). Jednak czym właściwie jest to ciśnienie atmosferyczne? Jest to określenie siły, z jaką powietrze oddziałuje na ludzi i inne obiekty danego dnia. Kiedy powietrze jest bardzo gęste, napiera ono z odpowiednio dużą siłą, mówimy wtedy o wysokim ciśnieniu atmosferycznym. Analogicznie – im mniejsza jest siła naporu powietrza na otoczenie, tym niższe ciśnienie atmosferyczne pokazują nam barometry. Jednostką określającą wartość ciśnienia są paskale (hektopaskale) lub bary.

Jak sprawdzić ciśnienie atmosferyczne?

Najszybszym i najprostszym sposobem na sprawdzenie wartości ciśnienia atmosferycznego jest użycie barometru. Nie każdy jednak posiada w domu takie urządzenie. Jak więc sprawdzić aktualne ciśnienie atmosferyczne bez niego? Z pomocą przychodzą mapy online z aktualnym ciśnieniem atmosferycznym. Na takich mapach nie tylko sprawdzimy wysokość ciśnienia w danym momencie w naszej okolicy, ale też mamy możliwość sprawdzenia wartości ciśnienia w innych miejscach na świecie. Odczyty są bardzo dokładne i rzetelne. 

Wysokie a niskie ciśnienie atmosferyczne

Niskie ciśnienie bardzo często idzie w parze z pogorszeniem warunków pogodowych, często towarzyszy mu ochłodzenie i opady. Również podczas górskich wędrówek lub podróży samolotem możemy w znaczący sposób odczuwać zmiany ciśnienia, ponieważ ciśnienie atmosferyczne osiąga co raz niższą wartość wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. Wraz ze spadkiem ciśnienia, możemy odczuwać takie dolegliwości jak mniejsza wydolność organizmu czy problemy z oddychaniem. To dlatego, że niskie ciśnienie atmosferyczne świadczy o co raz rzadszym powietrzu wokół nas – jego ilość się zmniejsza i stąd problemy ze złapaniem oddechu.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne przynosi zazwyczaj dobre warunki pogodowe. Słoneczne, bezchmurne niebo i wysokie temperatury dość często towarzyszą właśnie wzrostowi ciśnienia. Skoro wartość ciśnienia i stężenie powietrze spadało wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, to analogicznie im bardziej znajdujemy się poniżej poziomu morza, tym większego ciśnienia będziemy doświadczać. 

Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?

Ciśnienie atmosferyczne w dość zauważalny sposób potrafi oddziaływać na samopoczucie poszczególnych osób. Często słyszy się, że przy zmianach ciśnienia ludzie odczuwają bóle głowy, zawroty, bóle stawów lub senność. Takie nieprzyjemne dolegliwości są zazwyczaj powodowane zbyt niskim ciśnieniem o wartości mniejszej niż 1013,25 hPa.

Wysokie ciśnienie powoduje zazwyczaj lepsze samopoczucie, jednak może się zdarzyć, że niektórzy wraz ze wzrostem ciśnienia atmosferycznego mogą być rozdrażnieni i skarżyć się na bóle głowy. Zbyt wysokie ciśnienie może być niebezpieczne dla osób borykających się ze schorzeniami układu krążenia, gdyż wpływa ono na zwiększenie ciśnienia tętniczego i krzepliwości krwi.

Osoby, które wykazują wyjątkową nadwrażliwość na zmiany ciśnienia i pogody nazywane są meteopatami. Gwałtowne spadki ciśnienia atmosferycznego mogą być dla takich ludzi naprawdę uciążliwe. Meteopatia jest zazwyczaj wypadkową uwarunkowań genetycznych, powikłań pooperacyjnych lub stresującego trybu życia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak radzić sobie ze skutkami ciśnienia atmosferycznego?

W zależności od tego czy dokucza nam spadek czy wzrost ciśnienia, sposoby na radzenie sobie z jego skutkami będą się różnić. Kluczem jest zbilansowana dieta i umiarkowana aktywność fizyczna. Warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu, potasu i witaminy B6 w organizmie. Wspomogą one nasz układ nerwowy. Natomiast przy senności i osłabieniu spowodowanemu spadkiem ciśnienia można się wspomagać suplementami bogatymi w żeń-szeń i guaranę. Spacer i kawa także zadziałają pobudzająco.

Kiedy ciśnienie atmosferyczne jest niskie a kiedy wysokie?

Niskie ciśnienie atmosferyczne idzie zazwyczaj w parze z niekorzystną pogodą przynosząc często opady i ochłodzenie a wysokie ciśnienie jest zwiastunem słonecznej ładnej pogody. Ciśnienie atmosferyczne zmienia się także w zależności od wysokości nad poziomem morza. Im wyższa wysokość nad poziom morza tym niższe jest ciśnienie atmosferyczne, a wraz ze spadkiem wysokości n.p.m. wzrasta wartość ciśnienia atmosferycznego. I tak - przebywając w górach będziemy się mierzyć ze skutkami niskiego ciśnienia, a zwiedzając doliny, wąwozy czy jaskinie ciśnienie wokół nas będzie dość wysokie.

Jak wrażliwe osoby reagują na zmiany pogodowe?

Wyjątkowa wrażliwość na zmiany pogodowe nazywana jest meteopatią. Jedne z najczęstszych dolegliwości jakich doświadcza meteopata to: skoki ciśnienia tętniczego, wyjątkowa senność i zmęczenie lub z drugiej strony bezsenność, problemy z koncentracją, nerwowość, rozdrażnienie, bóle i zawroty głowy, a także bóle stawów. Badania wykazują, że ze względu na ciągłe zmiany hormonalne, kobiety są nieco bardziej wrażliwe na wszelkie zmiany pogodowe niż mężczyźni. Osoby o ponadprzeciętnej wrażliwości mogą borykać się nawet z takimi problemami jak bolące blizny pooperacyjne czy dawne urazy kostne.

Blog pogodowy