Zaktualizowano: 01.12.2024 17:43

Radar wiatru

Radar wiatru to narzędzie, dzięki któremu bez wychodzenia z domu możemy sprawdzić skąd i jak mocno wieje wiatr, jak przedstawia się prognoza wiatru. Jest on niezwykle istotny dla żeglarzy, ale także może okazać się przydatny dla innych osób. Śledzenie wiatru na żywo nigdy nie było prostsze. Powyżej znajduje się aktualna mapa, na której zaznaczony jest kierunek i siła wiatru.

Co to jest radar wiatru?

Pogoda potrafi być zmienna – nawet jeśli świeci piękne słońce, za godzinę warunki na zewnątrz mogą być już zupełnie inne. Radar wiatru jest nazywany inaczej mapą wiatru i umożliwia sprawdzenie kierunku oraz prędkość wiatru podaną w km/h na całym świecie. Dzięki niemu da się więc zweryfikować sytuację nie tylko w danym momencie, ale również z kilkudniowym wyprzedzeniem w konkretnej lokalizacji. Radar wiatru umożliwia sprawdzenie lokalnych wiatrów, do których w Polsce należą np. halny w górach lub bryza nad morzem. Udostępnia także informacje na temat zjawisk atmosferycznych takich jak huragany, tornada czy cyklony w różnych zakątkach świata. Radar wiatru online pozwala więc dowiedzieć się więcej nie tylko na temat zwykłego wiatru, ale również jego różnych rodzajów.

Jak działa radar wiatru?

Radar wiatru to zwyczajna mapa wiatru online, na którą nałożone zostały wszystkie niezbędne informacje dotyczące kierunku, porywów i prędkości wiatru. Są one pobierane z najbliższych danej lokalizacji stacji meteo. Radary dostępne są pod postacią aplikacji mobilnych na urządzenia z Androidem bądź iOS, a także w wersji przeglądarkowej lub w formie widgetu na komputery. W tym ostatnim przypadku trzeba skonfigurować odpowiednio mapę i osadzić wygenerowany kod HTML w serwisie.

Czy radar wiatru jest wiarygodny?

Radar wiatru jest świetnym narzędziem ułatwiającym życie i zawierającym aktualne oraz wiarygodne informacje na temat warunków atmosferycznych. Można być pewnym co do prawdziwości danych w nim zawartych, ponieważ są one pobierane z profesjonalnych stacji meteorologicznych, które znajdują się w pobliżu lokalizacji interesującej użytkownika.

Jakie informacje pokazuje radar wiatru?

Na początku na mapie radaru wiatru należy zaznaczyć odpowiednią lokalizację. Następnie można zapoznać się z elementarnymi informacjami dotyczącymi panujących warunków. Są to dane na temat temperatury, opadów deszczu, porywów, prędkości cz kierunek wiatru. Wybór opcji „wiatr” w menu umożliwia zapoznanie się z bardziej szczegółowymi informacjami o tym czynniku. W ten sposób można śledzić m.in. lokalne wiatry oraz huragany.

Jak korzystać z radaru wiatru?

Wszystkie informacje umieszczone na mapie ziemi wyświetlane są na żywo. Użytkownik ma szansę zobaczyć, jakie warunki panują aktualnie w dowolnym miejscu na całej planecie. Może on obracać jej obraz i powiększać wybrane obszary, a po kliknięciu konkretnego punktu pozna prędkość i kierunek wiatru właśnie w tym regionie. Radary wiatru udostępniają osie czasu, na których zaznaczone są daty. Można więc kliknąć dowolną datę, by sprawdzić prognozę pogody na dany dzień, nie tylko bieżący. Taka interaktywna mapa daje możliwość zobaczenia na własne oczy, w jaki sposób cała pogoda zależna jest od wiatru. Jest ona oznakowana różnymi kolorami. Przed rozpoczęciem korzystania z mapy wiatru warto więc dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne kolory. Kolor zielony na ogół informuje o spokojnych warunkach, które nie stwarzają ryzyka wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Kolor żółty może świadczyć o pojawianiu się mocniejszych podmuchów wiatru. Analogicznie kolor pomarańczowy stanowi oznaczenie podmuchów jeszcze bardziej gwałtownych, które stwarzają zagrożenie w większym stopniu. Barwy czerwone i fioletowe na radarze zarezerwowane są dla wiatru bardzo dużego i niebezpiecznego, którego silne podmuchy sięgają powyżej 100 km/h.

Kto powinien korzystać z radaru wiatru?

Z radaru mogą korzystać wszystkie osoby, które chcą być na bieżąco z informacjami dotyczącymi podmuchów wiatru w okolicy. Istnieją jednak pewne grupy, które szczególnie często powinny monitorować panujące warunki. Są to m.in. osoby aktywnie uprawiające niektóre sporty, takie jak kitesurfing, żeglarstwo czy windsurfing. Mapa wiatru okaże się też przydatna wielbicielom pływania kajakiem, wędkarzom, paralotniarzom, turystom górskim oraz rowerzystom. Skorzystają z niej piloci, rybacy, łowcy burz, spadochroniarze i osoby oferujące loty balonem. To także przydatna opcja dla osób planujących urlop, które chcą zapoznać się z wyprzedzeniem z pogodą, która ma panować podczas wyjazdu.

Jak sprawdzić siłę i kierunek wiatru?

Siłę wiatru można sprawdzić za pomocą kilku popularnych narzędzi. Są to np. najprostszy wiatromierz Wilde’a, elektroniczne wiatromierze i czujniki prędkości wiatru. Samodzielne ustalenie prędkości i siły wiatru jest możliwe jedynie w przypadku posiadania podstawowej wiedzy na temat tego zjawiska pogodowego i jego rodzajów. Alternatywę dla wymienionych narzędzi stanowi radar wiatru dostępny online dla każdego, również dla osób, które na co dzień nie interesują się tym zjawiskiem. Wszystkie niezbędne informacje na temat wiatru znajdą one z łatwością na intuicyjnej mapie. Kierunek wiatru oznaczony jest za pomocą animacji. Do określenia prędkości wystarczy skala znajdująca się na dole widgetu.

FAQ

Jak sprawdzić aktualną siłę wiatru w Polsce?

Polska pogoda bywa kapryśna, szczególnie podczas wczesnej wiosny i jesieni. Warto wiedzieć w jaki sposób ubrać się przed wyjściem z domu, by niekorzystne warunki atmosferyczne nie były zaskoczeniem. Dobrze jest więc sprawdzać aktualne informacje zawarte na radarze wiatru. Nawet jeśli świeci słońce, zimny wiatr może sprawiać, że temperatura będzie wydawała się niższa niż w rzeczywistości. Radar wiatru ukaże wiarygodne informacje na ten temat. Wszystkie dane aktualizowane są na bieżąco i pozwalają na sprawdzenie pogody w konkretnym mieście, województwie lub całym kraju, a także na świecie.

Jak mierzy się prędkość wiatru?

Główną wartością charakteryzującą siłę wiatru jest jego prędkość. Prędkość może być wyrażana w metrach na sekundę lub kilometrach na godzinę. Do mierzenia prędkości wiatru służą urządzenia nazywane anemometrami lub wiatromierzami. Ich budowa zależy od rodzaju. Najprostsze modele składają się z podziałki i płytki, której odchylenia wskazują siłę wiatru, a także ze statecznika, którego ustawienia pomagają określić kierunek. W dzisiejszych czasach dostępne są wiatromierze oparte na nowoczesnych technologiach, które pozwalają na jak najdokładniejszy pomiar. Wyróżnić można wiatromierze obrotowe, wychyłowe, ciśnieniowe, elektryczne i ultrasonograficzne. Za najdokładniejszy i najbardziej wiarygodny uchodzi pomiar wykonywany przy użyciu wiatromierza z technologią ultradźwiękową. Impulsy akustyczne wysyłane są w różnych pasmach kHz, które następnie są rejestrowane przez odbiornik. Takie wiatromierze umożliwiają dwukierunkowy pomiar prędkości wiatru. W sytuacjach, w których nie ma możliwości użycia anemometru, prędkość szacuje się za pomocą skali Beauforta na podstawie obserwacji otoczenia.

Blog pogodowy