Zaktualizowano: 26.04.2024 15:59

Pogoda satelitarna

Prognozowanie pogody to trudne zadanie, ponieważ temperatura za oknem i obecność lub brak opadów zależą od wielu wzajemnie oddziałujących na siebie czynników. Wraz z postępem technologicznym zyskaliśmy możliwość otrzymania precyzyjnych danych pogodowych, pozyskiwanych przez znajdujące się na orbicie geostacjonarnej satelity meteorologiczne. A jak dokładnie powstaje pogoda satelitarna i co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Pogoda satelitarna w Polsce – jak sprawdzić?

W dobie powszechnej cyfryzacji pogodę satelitarną możemy wygodnie sprawdzić w internecie, korzystając z aktualnych map pogodowych znajdujących się na wybranych portalach lub za pośrednictwem dedykowanych aplikacji. Interaktywne mapy przetwarzają dane na żywo, co pozwala zobaczyć, jaka temperatura panuje w dowolnej miejscowości w Polsce i na świecie. Na takiej mapie znajdują się także informacje o prognozowanej pogodzie na najbliższe dni oraz kierunku, sile i prędkości wiatru. Pogoda satelitarna to doskonałe źródło danych zarówno dla doświadczonych meteorologów, jak i dla zwykłych użytkowników, którzy chcą szybko sprawdzić warunki atmosferyczne w swoim miejscu zamieszkania. 

Jak powstaje pogoda satelitarna?

Satelity meteorologiczne znajdują się na wysokości ponad 36000 km nad ziemią i mogą stale obserwować te same obszary. Dzięki nim możemy gromadzić dane o wilgotności powietrza, ciśnieniu powietrza, zachmurzeniu, temperaturze czy wietrze. Obecnie nad ziemią latają takie satelity meteorologiczne jak:

  • Meteosat – EUMETSAT
  • GOES – USA
  • Himawari – Japonia
  • GEO-KOMPSAT – Korea Południowa
  • FY-2, FY-4 – Chiny
  • Elektro-Ł – Rosja
  • INSAT – Indie

Zdjęcia i pomiary satelitarne umożliwiają otrzymanie aktualnych danych, które są następnie przetwarzane przez komputery, by stworzyć kompletną mapę pogodową całego świata. Niektóre wskaźniki są również gromadzone przez samoloty wyposażone w specjalistyczne narzędzia pomiarowe. Pogoda satelitarna to rozwiązanie, dzięki któremu zbieramy i analizujemy informacje, które kiedyś były dla ludzkości niedostępne. W ten sposób specjaliści mogą szybko zaobserwować lub przewidzieć gwałtowne zjawiska atmosferyczne i ostrzec przed nimi zamieszkującą wybrany obszar ludność.

Czy pogoda satelitarna jest wiarygodna?

Prognozy pogody bardzo często się nie sprawdzają, co może znacznie utrudnić organizację eventów na świeżym powietrzu bądź zaplanowanie urlopu. Im dłuższy okres, tym trudniej jest przewidzieć, czy w danym dniu wystąpią opady, czy też nie. Mimo wszystko pogoda satelitarna jest bardzo rzetelnym i wiarygodnym źródłem informacji, z którego warto korzystać, gdy wybieramy się w góry lub chcemy popłynąć w rejs.

Obecnie meteorolodzy coraz lepiej radzą sobie z interpretacją danych uzyskanych za pomocą satelitów, dzięki czemu prognozy dwu i trzydniowe cechują się wysoką skutecznością. Na tej podstawie można na przykład określić dokładny zakres godzinowy, w jakim nad danym obszarem pojawią się burze, a także jaką będą miały intensywność. Bardzo ważnym wskaźnikiem jest również gwałtowność i obfitość opadów, ponieważ znając ten parametr, można się przygotować na nadchodzącą powódź lub zarządzić ewakuację ludności.

Pogoda satelitarna to rozwiązanie, które umożliwia stałe śledzenie zjawisk meteorologicznych za pośrednictwem internetu. W przyszłości odczyty te mogą być dużo dokładniejsze i będą obejmowały dodatkowe parametry, co pozwoli jeszcze precyzyjniej przewidywać pogodę. Ważne, by korzystać z dobrej jakości aktualnych map, które posiadają wszystkie interesujące nas funkcjonalności. W efekcie będziemy zawsze doskonale przygotowani na każde warunki atmosferyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czym jest pogoda satelitarna?

Pogoda satelitarna to zbiór danych gromadzonych przez wyspecjalizowane satelity meteorologiczne krążące nad ziemią. Na podstawie tych informacji tworzone są mapy satelitarne, za pomocą których internauci mogą obserwować aktualne zjawiska pogodowe lub zobaczyć prognozę na kolejne dni.

Jak za darmo sprawdzić pogodę satelitarną?

Obecnie sprawdzenie pogody satelitarnej jest bardzo proste i wymaga jedynie posiadania dostępu do internetu. Mapy satelitarne możemy przeglądać na komputerze i w telefonie, wchodząc na dedykowane strony internetowe lub korzystając ze specjalnych aplikacji. Co ważne niektóre mapy udostępniają także informacje o smogu, ciśnieniu atmosferycznym, biomecie, a nawet o temperaturze wody w Bałtyku.

Blog pogodowy