Czerwony deszcz – czym jest? kiedy może wystąpić taki opad?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wyglądałby deszcz, który nie jest przejrzysty, ale czerwony jak wino? Wbrew pozorom, to nie jest opowieść z kina science fiction. Czerwony deszcz, zwany również ‘krwawym deszczem’, to rzadkie, ale fascynujące zjawisko atmosferyczne, które naukowcy próbują zrozumieć od wielu lat. 

Krwawy, czerwony deszcz – ciekawe i rzadko spotykane zjawisko atmosferyczne

“Czerwony deszcz”, albo inaczej “krwawy deszcz”, to zjawisko atmosferyczne, które występuje rzadko. Kiedy to się zdarza, deszcz pada w postaci czerwonych lub czerwonobrązowych kropel. Jest to spowodowane przez obecność drobnych cząstek, takich jak pył czy ziemia, zawieszonych w atmosferze, które są zabierane przez opad deszczu (zobacz: gdzie teraz pada deszcz).

Jednym z najbardziej znanych przypadków czerwonego deszczu były opady, które miały miejsce w Kerali, w Indiach, w 2001 roku. W tym przypadku czerwony deszcz był spowodowany dużą ilością drobnoustrojów, które zostały uniesione do atmosfery z Ziemi i później spadły z deszczem.

Zobacz także: Jakie są rodzaje deszczu?

Innym możliwym źródłem czerwonego deszczu może być pył pustynny. Na przykład, na półwyspie Iberyjskim obserwuje się czasem czerwony deszcz, kiedy silne wiatry przynoszą pył z Sahary.

Czerwony deszcz może też pojawić się po wybuchu wulkanu, kiedy duża ilość pyłu wulkanicznego jest rozproszona w atmosferze. Wulkaniczny pył ma tendencję do nadawania deszczu czerwonego lub brązowego koloru.

Może cię zainteresować: Najbardziej znane superwulkany na świecie

Ponadto, w niektórych sytuacjach, deszcz może nabrać czerwonego odcienia z powodu zanieczyszczeń powietrza, takich jak drobne cząsteczki rdzy.

Wszystkie te zjawiska są jednak dość rzadkie, więc czerwony deszcz nie jest częstym zjawiskiem.

Czerwony deszcz w Kerali, Indiach

Czerwony, krwawy deszcz, który spadł na Keralę, w południowych Indiach, jest jednym z najbardziej znanych przypadków tego zjawiska. Początkowo pojawiło się w lipcu 2001 roku i trwało przez około dwa miesiące. Kiedy deszcz spadał, woda była czerwona lub różowa, a po wysuszeniu zostawiała czerwone osady.

Zjawisko to zaskoczyło i zaniepokoiło wielu mieszkańców regionu, którzy nie wiedzieli, co może być jego przyczyną. Początkowo, niektórzy sugerowali, że to mogło być spowodowane przez pył wulkaniczny, ale ta teoria została odrzucona, ponieważ nie było żadnych niedawnych erupcji wulkanów w regionie.

Próbka wody deszczowej (po lewej) i po opadnięciu cząstek (po prawej). Suszony osad (w środku)
Próbka wody deszczowej (po lewej) i po opadnięciu cząstek (po prawej). Suszony osad (w środku) – źródło wikipedia.en [https://en.wikipedia.org/wiki/Red_rain_in_Kerala]

Po przeprowadzeniu badań, naukowcy doszli do wniosku, że czerwony kolor deszczu mógł być spowodowany obecnością dużej ilości drobnoustrojów. W próbkach deszczu odkryto wiele komórek, które wyglądały jak spory grzybów lub bakterii. Naukowcy z Centrum Badań Ziemi w Trivandrum, w Indiach, stwierdzili, że te komórki były prawdopodobnie pochodzenia biologicznego.

Jednak teoria ta była kontrowersyjna i nie została jednoznacznie zaakceptowana przez całą społeczność naukową. Niektórzy naukowcy kwestionowali, czy drobnoustroje mogłyby przetrwać długi lot w atmosferze, zanim spadłyby na ziemię z deszczem. Ponadto, próbki były trudne do identyfikacji, ponieważ komórki te były nieznanej formy i nie pasowały do żadnego znanej grupy organizmów.

W 2013 roku, grupa naukowców przeprowadziła dodatkowe badania na tych drobnoustrojach i zasugerowała, że mogły one pochodzić z meteorytu, który spadł na Ziemię tuż przed tym, jak zaczął padać czerwony deszcz. Ta teoria jest jednak nadal kontrowersyjna i nie jest powszechnie akceptowana. Do dziś, dokładne przyczyny czerwonego deszczu w Kerali pozostają niejasne.

Historyczne odnotowane przypadki tego zjawiska

Drzeworyt Hansa Glasera przedstawiający krwawy deszcz, który miał miejsce w pobliżu Dinkelsbühl 26 maja 1554 r. – źródło wikipedia.pl [https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_rain#/media/File:Blutregen_bei_Dinkelsb%C3%BChl_1554.jpg]

Przez XIII, XIV i XV wiek w Europie zaobserwowano mniej niż 30 epizodów krwawego deszczu. Liczba ta wzrosła do 190 w XVI i XVII wieku. Zauważalny spadek przypadków do 43 zaobserwowano w XVIII wieku, ale liczba ta ponownie wzrosła do 146 w XIX wieku. Literatura na temat krwawego deszczu jest dość ograniczona, mimo że zjawisko to przyciągnęło uwagę niektórych naturalistów. Zyskało ono na znaczeniu w skali międzynarodowej w 2001 roku, kiedy czerwony deszcz spadł w Kerali, w Indiach, a potem ponownie w 2012 roku. Konkretne przykłady tego zjawiska (przed XX wiekiem) znajdziemy na stronie: https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_rain

Przykłady:

  • Grzegorz z Tours odnotowuje, że w 582 r. „Na terytorium Paryża spadł z chmur prawdziwy deszcz krwi, spadając na szaty wielu mężczyzn, którzy byli tak poplamieni i poplamieni, że z przerażeniem rozebrali się z własnych ubrań”.
  • Anglia, 1903: Kiedyś opad czerwonego deszczu w Anglii doprowadził do plotek o “krwawym deszczie”. Okazało się jednak, że deszcz ten zawierał pył pustynny przyniesiony z Sahary przez wiatry na dużej wysokości.
  • Sri Lanka, 2012: Podobnie jak w Kerali, Sri Lanka doświadczyła opadów czerwonego deszczu. Badania wykazały, że deszcz zawierał dużą ilość drobnoustrojów, ale źródło tych drobnoustrojów pozostaje niewyjaśnione.
  • Hiszpania, 2014: W Hiszpanii zanotowano czerwony deszcz, który był wynikiem pyłu pustynnego przyniesionego przez wiatry z Sahary.

Ciekawy film opisujący to zjawisko:

Oceń ten artykuł
Redakcja Radary.info

Redakcja Radary.info to zespół entuzjastów meteorologii, którzy łączą pasję z profesjonalizmem, aby dostarczać rzetelne informacje o pogodzie i zjawiskach atmosferycznych. Ich misją jest demokratyzacja dostępu do aktualnych danych pogodowych, podnosząc świadomość na temat wpływu zjawisk meteorologicznych na codzienne życie.

Dodaj komentarz