Deszcz zwierząt – ryb i żab

Deszcz zwierząt, znany również jako “deszcz zwierząt niebiańskich”, to pojęcie związane z niezwykłym zjawiskiem, w którym zwierzęta spadają z nieba. Ta niecodzienna sytuacja jest czasami opisywana jako spadające z nieba zwierzęta, w tym ptaki, ryby i owady.

Takie zjawisko może być spowodowane kilkoma czynnikami, takimi jak silne burze i tornado, które mogą unosić i przenosić zwierzęta na duże odległości, a także upadki migracyjne, w których zwierzęta przemieszczają się w dużych stadach i czasami giną w wyniku zderzenia z obiektami na ziemi.

Rycina O. Magnusa przedstawiająca deszcz ryb (1555), źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz_zwierz%C4%85t#/media/Plik:Gravure_de_pluie_de_poissons.jpg

Niektórzy twierdzą, że deszcz zwierząt jest fenomenem nadprzyrodzonym lub niezrozumiałym, jednak naukowcy zajmujący się zjawiskami meteorologicznymi i zwierzęcymi uważają, że jest on racjonalnie wyjaśnialny. W każdym razie, deszcz zwierząt pozostaje niecodziennym i intrygującym zjawiskiem, które wciąż budzi ciekawość i zainteresowanie ludzi na całym świecie.

Definicja i wyjaśnienie według Wikipedii:

Deszcz zwierząt – rzadkie zjawisko meteorologiczne polegające na opadzie licznych zwierząt, często jednego gatunku, opisywane w wielu epokach i wielu krajach. Najczęściej opisywane „deszcze” składały się z ryb lub żab, występują jednak przekazy, które mówią o innych zwierzętach, a czasem również o spadających przedmiotach. Niekiedy spadające stworzenia przeżywały upadek. Czasami zwierzęta spadały całkowicie zamarznięte lub nawet wmarznięte w bryły lodu.

Historyczne przypadki deszczu ryb

Poniżej kilka historycznych przykładów występowania deszczu zwierząt:

  1. W połowie XVI wieku włoski matematyk Girolamo Cardano (1501–1576) twierdził, że skrzek żab jest przenoszony przez mocny wiatr do chmur, gdzie rozwijają się i spadają jako dorosłe żaby wraz z deszczem na ziemię.
  2. W 1662 roku, jezuicki przyrodnik Gaspar Schott (1608–1666) opisał teorię, że małe żabki powstają z wody i kurzu w chmurach i często spadają wraz z deszczem na ziemię.
  3. Teoria samorództwa ryb i żab w chmurach była krytykowana przez wielu badaczy, takich jak włoski przyrodnik Francesco Redi (1626–1697), który twierdził, że żaby są wywołane przez zalewanie ich kryjówek wodą opadową i wychodzą na powierzchnię.
  4. W 1861 roku francuski przyrodnik Francis de Castelnau (1802–1880) opisał deszcz ryb, który spadł w Singapurze i uznał, że jest on spowodowany działaniem tornada.
  5. W 1923 i 1924 roku w Szwecji odnotowano deszcze robaków w Halmstad, Uppsali i Sztokholmie, które wywołały zdumienie i brak wytłumaczenia u zoologów.
Ciekawa karykatura angielska z XIX w. ukazująca deszcz kotów i psów (przysłowiowe it’s raining cats and dogs), źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz_zwierz%C4%85t#/media/Plik:478px-Pluie_de_chats.jpg

Hipotezy o deszczu ryb / żab – jakie są obecne wyjaśnienia?

Deszcz zwierząt jest dziś tłumaczony przez ekspertów jako rezultat trąb wodnych. Te twory atmosferyczne potrafią wciągnąć do swojego wnętrza duże ilości wody, ziemi i zwierząt żyjących w pobliżu. Brytyjscy zoologowie i meteorolodzy potwierdzili ten fakt w latach 80. i 90. XX wieku. Trąby wodne często mają kształt klepsydry, czyli są szerokie na dole, węższe w środku i szeroko otwarte na górze, co umożliwia przeniesienie zassanego materiału do góry. Zassane zwierzęta spadają z nieba, często kilkanaście kilometrów od miejsca ich pochodzenia, a niekiedy są jeszcze żywe. Niektóre aspekty tego zjawiska nie zostały jednak wyjaśnione, takie jak brak mułu, glonów i innych materiałów zassanych przez trąby.

Oceń ten artykuł
Redakcja Radary.info

Redakcja Radary.info to zespół entuzjastów meteorologii, którzy łączą pasję z profesjonalizmem, aby dostarczać rzetelne informacje o pogodzie i zjawiskach atmosferycznych. Ich misją jest demokratyzacja dostępu do aktualnych danych pogodowych, podnosząc świadomość na temat wpływu zjawisk meteorologicznych na codzienne życie.

Dodaj komentarz