Piana morska – czym jest i jak powstaje?

Piana morska to “gąbkowa” substancja, która powstaje na powierzchni wody morskiej, gdy fale rozbijają się o brzegi lub skały. Piana zawiera wysokie stężenie rozpuszczonej materii organicznej i sprężyste pęcherzyki powietrza, które tworzą jej gąbczastą strukturę. Piana morska jest naturalnie wytwarzana przez wzburzone fale, ale może być również wytwarzana przez zanieczyszczenie organiczne, takie jak wycieki nawozów i detergentów. Piana morska jest często spotykana na plażach, a jej obecność może być wykorzystywana do określenia stanu wody.

Jak dokładnie powstaje piana morska?

Fale morskie, które się poruszają, powodują tworzenie się piany morskiej. Składa się ona z wysokiego poziomu materii organicznej rozpuszczonej w wodzie. Gdy fale się zderzają powstają sprężyste bańki powietrza, które dają początek gąbczastej substancji.

Niskie temperatury wody morskiej powodują, że piana morska pozostaje dłużej na powierzchni. To jednak nie jest jedyny czynnik decydujący o jego obecności. Inną ważną informacją jest to, że ilość piany może wiele powiedzieć o stanie wody. W chłodniejszych warunkach, gazy nie uciekają z taką samą prędkością jak w cieplejszych, co przyczynia się do utrzymywania piany na powierzchni.

Inne czynniki powodujące powstawanie piany morskiej

Piana morska jest również wynikiem zanieczyszczenia organicznego. Wylewy, które zawierają nawozy, detergenty oraz kompost, są sprzyjające do tworzenia dużych ilości piany, która pojawia się przy znacznie mniejszym ruchu wody niż naturalna piana morska. Gdy woda zanieczyszczona jest mieszana przez fale, często powoduje to duże ilości piany. Czas trwania zanieczyszczenia zależy od temperatury otoczenia, temperatury wody oraz od stężenia zanieczyszczeń w danym momencie. Jest to podobne do wlewania płynu do zmywarki do szklanki wody w domu i mieszania łyżką. W zależności od stężenia płynu, będzie powstawać mniej lub więcej piany.

Obecność zanieczyszczeń organicznych w wodzie może prowadzić do namnażania się mikroorganizmów, które zwiększają gęstość wody. Wraz z rozmnażaniem się tych mikroorganizmów, do wody dodawane są substancje chemiczne, które pochodzą z ich metabolizmu. Dzięki temu piana pozostaje na powierzchni wody przez dłuższy czas, co jest wynikiem zmian w napięciu powierzchniowym wody. Dodatkowo, te chemikalia mogą zmieniać opór wody, co prowadzi do braku natlenienia w środowisku. Brak tlenu w wodzie może uszkodzić wiele organizmów zamieszkujących ją.

Gdzie najczęściej występuje piana morska?

Piana morska najczęściej występuje w miejscach, gdzie woda jest szczególnie poruszana, takich jak przy brzegu morza, na przypływie lub przy rafach koralowych. Może być również widoczna w miejscach, gdzie woda jest zanieczyszczona, na przykład przy rzekach dopływających do morza lub w pobliżu fabryk lub portów.

Kiedy warunki są sprzyjające, plaże w Australii często zostają pokryte pianą. Ta piana jest efektem nadmiaru i zanieczyszczeń organicznych, które przyciągają mikroorganizmy powodujące gęstnienie wody.

Przykłady występowania piany morskiej (filmy)

Oceń ten artykuł
Redakcja Radary.info

Redakcja Radary.info to zespół entuzjastów meteorologii, którzy łączą pasję z profesjonalizmem, aby dostarczać rzetelne informacje o pogodzie i zjawiskach atmosferycznych. Ich misją jest demokratyzacja dostępu do aktualnych danych pogodowych, podnosząc świadomość na temat wpływu zjawisk meteorologicznych na codzienne życie.

Dodaj komentarz